2o Πανελλήνιο Συνέδριο Ψηφιοποίησης Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Βόλος από 1 έως 3 Δεκεμβρίου 2017 | Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

2o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ

EUROMED 2017

Πολιτισμός, Παιδεία, Έρευνα, Καινοτομία, Ψηφιακές Τεχνολογίες, Τουρισμός

Βόλος, 1-3 Δεκεμβρίου, 2017

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Παραλιακό Συγκρότημα «Παπαστράτου»

Πρόγραμμα εισηγήσεων και ανακοινώσεων

 

Παρασκευή, 1η Δεκεμβρίου 2017

7.45’ – 9.15’ Εγγραφή συνέδρων

9.30’ -11.00’ Τελετή έναρξης του Συνεδρίου και χαιρετισμοί επισήμων

Προεδρείο:  Οργανωτική Επιτροπή 2ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Ψηφιοποίησης Πολιτιστικής Κληρονομιάς

κ.κ. Μαρίνος Ιωαννίδης- Καθηγητής  ΤΕΠΑΚ-Κύπρος ,Θεόδ. Γκανέτσος – Καθηγητής  ΑΕΙ Πειραιά Τ.Τ., Ιωάννης  Βαραλής -Επίκ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας , Ηλίας Νομπιλάκης  -τ. Αν.  Καθηγητής ΤΕΙ Αθηνών ,  Κων/νος Σκριάπας  -Οικονομολόγος -Σύμβουλος Ανάπτυξης ΕΛΛΑΔΑ

  • Καλωσόρισμα Εισηγητών και Συνέδρων από τον κ. Κων/νο Σκριάπα-Πρόεδρο Δικτύου «Περραιβία» ως εκπροσώπου της Οργανωτικής Επιτροπής
  • Υπουργός Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών & Ενημέρωσης κ. Ν. Παππάς
  • Εκπρόσωπος της Α.Θ.Π. του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου, Πανοσιολογιότατος  Αρχιμανδρίτης κ.  Καισάριος Χρόνης, Διευθυντής Βιβλιοθήκης Ιεράς Θεολογικής Σχολής Χάλκης
  •  Εκπρόσωπος Υπουργού Παιδείας & Πολιτισμού Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Κ. Καδή
  •  Εκπρόσωπος  Υπουργού Πολιτισμού & Αθλητισμού κ. Λ. Κονιόρδου
  • Εκπρόσωπος Υπουργού Τουρισμού κ. Έλενας  Κουντουρά
  •  Γ.Γ. Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών & Ενημέρωσης κ. Ελ. Κρέτσος
  • Εκπρόσωπος  Γ.Γ. Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού (ΕΟΤ) κ. Κ. Τσέγα
  • Εκπρόσωπος  Πρέσβη Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα κ. Κ. Κενεβέζου
  •   Ψηφιακός Πρωταθλητής και Γεν. Διευθυντής του Υπουργείου Εμπορίου, Βιομηχανίας , Τουρισμού και Ενέργειας της Κύπρου Dr κ. Στέλιος Χειμώνας
  • Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δημητριάδος κ.κ. Ιγνάτιος
  •  Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κ. Αγοραστός
  • Αναπλ. Πρύτανης ΑΕΙ Πειραιώς Τ.Τ. κ. Δ. Τσελές
  •  Εκπρόσωπος Επιστημονικού και Τεχνικού Επιμελητήριου Κύπρου Dr κ. Κυριάκος Θεμιστοκλέους
  •  Πρύτανης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κ. Γ. Πετράκος

 

11.00’ – 11.30’ Πέτρος Πατιάς, Καθηγητής, Τμήμα Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών ΑΠΘ, Τομέας Κτηματολογίου, Φωτογραμμετρίας και Χαρτογραφίας [ID:172] «Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά : Ερευνητικές προτεραιότητες, Πολιτικές και ευκαιρίες»

11.30’ – 12.00’ Διάλειμμα – καφές

 

12.00’ – 14.15’ 1η συνεδρία Θεματικό πεδίο 6 : «Εμπειρίες, νέες προκλήσεις και προοπτικές για την ψηφιακή κοινωνία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Γ. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» ισόγειο

Προεδρείο : Μαρίνος Ιωαννίδης, Κωνσταντίνος Σκριάπας

12.00’-12.15’ Αγγελική Αντωνίου, Κώστας Βασιλάκης, Μανόλης Γουάλλες, Γιώργος Λέπουρας, Βασίλης Πουλόπουλος [ID:82] «Εμπειρίες από την ανάπτυξη θεματικών διαδρομών σε τρία Ελληνικά μουσεία»

12.15’-12.30’  Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, Αλεξάνδρα Νικηφορίδου, Ασημίνα Καρατζά, Βασιλική Ψαθά, Ελισάβετ (Μπέττυ) Χατζηνικολάου, Πρόδρομος Τσιαβός, Αλεξάνδρα Μπούνια, Ευθύμιος Μαυρίκας, Ηρακλής Αγιοβλασίτης  [ID:145] «Ψηφιακή στρατηγική για τον πολιτισμό»

12.30’-12.45’ Παναγιώτης Ηλίας, Ζωή Γεωργιάδου [ID:83] «Ψηφιακή μνήμη και ιδιωτική πολιτιστική κληρονομιά: Η περίπτωση του σπιτιού του Ροδάκη στην Αίγινα»

12.45’-13.00’ Αγγελική Ράλλη, Χαράλαμπος Τσιμπούρης, Χρήστος Παπαναγιώτου, Τάσος Αναστασιάδης, Σάκης Γκέκας, Παναγιώτης Παππάς, [ID:98] «Η ανάπτυξη ενός Ψηφιακού Μουσείου για την ελληνική μετανάστευση στον Καναδά»

13.00’-13.15’ Αθηνά Κρικέλη [ID:156] «Διεθνή Μέσα και Μέσα Διασποράς»

13.15’-13.30’ Νικόλαος Πολίτης [ID:76] «Η εικονική πραγματικότητα ως εργαλείο αιχμής στην ανάπτυξη του ηλεκτρονικού τουρισμού: Οι δυναμικές των σύγχρονων ΤΠΕ στην υπηρεσία της τουριστικής αξιοποίησης των πολιτιστικών πόρων»

13.30’-13.45’ Μυρτώ Μιχαλά, Δημήτριος Τσώλης [ID:105] «Αξιοποίηση των τεχνολογιών ψηφιοποίησης και παιχνιδοποίησης στο σχεδιασμό, ανάπτυξη και αξιολόγηση εκπαιδευτικού προγράμματος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για την τέχνη και τον πολιτισμό»

13.45’-14.00’ Συζήτηση

12.00’  – 14.00’  2η συνεδρία Θεματικό πεδίο 4 : «Συντήρηση, προστασία και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς στο ψηφιακό πολυμεσικό περιβάλλον και διαδίκτυο (Εκπαίδευση, Τουρισμό, κτλ)» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Δ. ΣΑΡΑΤΣΗΣ» 3ος όροφος

Προεδρείο : Δημήτριος Τσελές, Αλέξανδρος Καπανιάρης

12.00’-12.15’ Μαρία Τασσοπούλου, Μαρία Μπέκα, Πέτρος Πατιάς, Θεόδωρος Μακρίδης [ID:75] «Τεκμηρίωση Πολιτιστικής Κληρονομιάς σε πλήρως ανεπτυγμένο αστικό περιβάλλον. Η περίπτωση του «Βοσπόριου Μεγάρου» στη Θεσσαλονίκη»

12.15’-12.30’ Ελένη Λινάκη, Αρχοντούλα Βασιλαρά, Ιωσήφ Στεφάνου [ID:69] «Η άϋλη και υλική πολιτιστική κληρονομιά της Άνω Σύρου. Μια διαφορετική χαρτογράφηση»

12.30’-12.45’  Ιωαννίδης Μ., Σίμος Γεωργίου, Καραδήμας Δ., Σωμάκος Λ., Χασαπίδη Ε., Μποβέρος Α., Καραδήμας Γ. [ID:173] “Κατανόηση και πρόβλεψη των προκλήσεων του Σημασιολογικού Ιστού στην Πολιτιστική Κληρονομιά (CH). Η περίπτωση Μοντελοποίησης Πληροφοριών Κτιρίων Πολιτιστικής Κληρονομιάς (H-BIM) και εφαρμογών Επαυξημένης και Εικονικής Πραγματικότητας (AR/VR App).”

12.45’-13.00’ Αλέξανδρος Τσιώκος,, Αλέξανδρος Μόλχο,  [ID:171] «H σημασιολογική αναζήτηση πολιτιστικών δεδομένων μέσω internet»

13.00’-13.15’ Σταμάτιος Πολύδωρας, Χριστόφορος Προβατίδης, Λυδία Παλαιοκρασσά-Κόπιτσα [ID:135] «’Πρόπυλο’: Δημιουργία υψηλής πιστότητας αρχιτεκτονικής μακέτας αρχαιολογικού ενδιαφέροντος με χαμηλού κόστους επιτραπέζιους 3D εκτυπωτές»

13.15’-13.30’ Κωνσταντίνος Πατσέας [ID:174] «Αθωνική Ψηφιακή Κιβωτός»

13.30’-13.45’ Αθανάσιος Μπίμπας, Χρήστος Φείδας [ID:118] «Προκλήσεις πολιτισμικής εκπαίδευσης την μετάδοση των πολιτισμικών αγαθών στις νέες γενιές μέσω των νέων τεχνολογιών»

13.45’-14.00’ Συζήτηση

14.00’ – 15.00’ Γεύμα

15.00’ – 16.00’ : Παρουσίαση των Αναρτημένων ανακοινώσεων αρ. 1-10 στο ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Γ. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» ισόγειο

Προεδρείο :      Κωνσταντίνος Σκριάπας, Νομπιλάκης Ηλίας

Παντελεήμων Πετμεζάς, Daniel Brandão [ID:67] «Experimental Sound Editing as an Enabler of Acoustic and Phonetic Elements of Perception in Field Recordings»

Χρήστος Χρυσανθόπουλος [ID:101] «Αrchive Αlert: Διαδικτυακή πλατφόρμα διάσωσης αρχειακού και άλλου πολιτιστικού υλικού»

Θεόδωρος Καναβάρης [ID:89] «Οι ποικίλες πτυχώσεις και εκφάνσεις μιας Διαβίου Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ελευσίνας ως ψηφιοποιημένο εργαλείο διαχείρισής της από πλευράς της εκπαιδευτικής κοινότητας»

Κωνσταντίνα Παπαδοπούλου [ID:100] «Ανάλυση χρωστικών με τη μέθοδο φασματοσκοπίας Raman στις τοιχογραφίες του Ι.Ν. Αγίας Σοφίας στην Άνω Πόλη Μονεμβασίας»

Ιωάννα Κανελλοπούλου, Ιωάννης Ντιντάκης [ID:92] «Ψηφιοποίηση και ανασχεδιασμός αντικειμένων και επίπλων από το Λαογραφικό Μουσείο Καρδίτσας»

Δημήτρης Τσαλκάνης [ID:110] «Φωτογραμμετρική αποτύπωση παραδοσιακού γεφυριού πριν την αλλοίωση της ιστορικής του όψης και αξιοποίηση του τρισδιάστατου μοντέλου»

Χρυσάνθη Χαρίσκου [ID:73] «Τοπική ανάπτυξη στον Δήμο Δράμας: Πολιτιστική διαχείριση της αναβίωσης ιστορικών περιοχών»

Ιορδάνης Σιναμίδης, Παρασκευή Νάτση, Λεωνίδας Τσομπόλης [ID:111] «Ψηφιακή αποτύπωση και αρχιτεκτονική τεκμηρίωση κωδωνοστασίου της Ι. Μ. Πανορμίτη, στη Σύμη»

Αθηνά Χρόνη , [ID:175] «Επιστολική Δελτάρια : Η συμβολή τους στη διερεύνηση του πολιτισμικού παρελθόντος. Περιοχή μελέτης : Ιωάννινα»

Ιωάννα Παπαγιάννη, Βασιλική Πάχτα  [ID:169] «Εφαρμογή ψηφιακής τεχνολογίας για την τεκμηρίωση των βλαβών των ιστορικών φάρων και την υπόδειξη υλικών και μεθοδολογιών συμβατής και επιτελεστικής επέμβασης»

16.00’ – 16.30’ Διάλειμμα – καφές

16.30’ – 18.30’ 3η συνεδρία Θεματικό πεδίο 6 : «Εμπειρίες, νέες προκλήσεις και προοπτικές για την ψηφιακή κοινωνία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Γ. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» ισόγειο

Προεδρείο :  Ιωάννα  Λαλιώτου , Διονύσιος  Μουρελάτος

16.30’ – 16.45’ Γρηγόριος Παπαγιάννης, Νικόλαος Σικλαφίδης [ID:106] «Το DIALG σήμερα: δυνατότητες και προοπτικές»

16.45’ – 17.00’ Ελένη Μαΐστρου, Δημήτρης Ψυχογυιός [ID:112] «Παγκόσμιο τοπικό, δικτυακό σύστημα διεπιστημονικής καταγραφής, τεκμηρίωσης και ανάδειξης άυλης και υλικής πολιτιστικής κληρονομιάς»

17.00’ – 17.15’ Γεωργία Χειρχαντέρη [ID:130] «Αναζήτηση μεθόδων για την αναγνώριση της νεότερης πολιτιστικής κληρονομιάς με ψηφιακά εργαλεία»

17.15’  – 17.30’ Κωνσταντίνος Ελευθεράκης, Γεώργιος Ασημακόπουλος, Αγγελική Κίτσιου [ID:117] «Σκιαγραφώντας τη λειτουργία σύγχρονων ψηφιακών πρακτικών πολιτιστικής επικοινωνίας στο πλαίσιο των προκλήσεων της Κοινωνίας της Πληροφορίας. Πιλοτική Έρευνα στο Μέγαρο Μουσικής»

17.30’ – 17.45’ Ελένη Γαλιώτου, Νικήτας Καρανικόλας, Αγγελική Ράλλη [ID:119] «Αρχειοθέτηση και διαχείριση ψηφιοποιημένων πηγών ελληνικών διαλέκτων»

17.45’ – 18.00’ Παναγιώτης Γκικόπουλος, Γεώργιος Ράπτης, Χριστίνα Κατσίνη, Χρήστος Φείδας, Νικόλαος Αβούρης [ID:131] «Σχεδίαση, ανάπτυξη και αξιολόγηση φυσικού χειριστηρίου για την αλληλεπίδραση με αντικείμενα πολιτισμού σε περιβάλλοντα εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας»

18.00’ – 18.15’ Γεώργιος Αδαμίδης, Βάλια Αμοιρίδου, Γιώργος Ρίζος , Θωμάς Τσουκαλάς, Γιώργος Κεχαγιάς, Νίκος Κουκουρούζης [ID:99] «Μύλος Ματσόπουλου Τρικάλων: ένας αλευρόμυλος αφηγείται… Αποκατάσταση και μουσειολογική ανάδειξη ενός βιομηχανικού συγκροτήματος»

18.15’ – 18.30’  Συζήτηση

16.30’ – 18.30’ 4η συνεδρία Θεματικό πεδίο 4 : «Συντήρηση, Προστασία και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς στο ψηφιακό πολυμεσικό περιβάλλον και διαδίκτυο (Εκπαίδευση, Τουρισμό, κτλ»  και Θεματικό πεδίο 3 : «Ψηφιακή Πολιτιστική κληρονομιά και η διαχείρισή της» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Δ. ΣΑΡΑΤΣΗΣ» 3ος όροφος

Προεδρείο : Αλέξανδρος Μαζαράκης-Αινιάνας, Ιωάννης Βαραλής

16.30’ – 16.45’ Στυλιανή Μπάρτζου [ID:148] «Διδάσκοντας Ιστορία της τέχνης σε ψηφιακά περιβάλλοντα»

16.45’ – 17.00’ Βασιλική Πάχτα , Ιωάννα Παπαγιάννη [ID:168] «Δημιουργία συστήματος καταγραφής και αξιολόγησης των χαρακτηριστικών  των ιστορικών φάρων ως μνημείων πολιτισμού»

17.00’ – 17.15’ Μάρκος Κωνσταντάκης, Γεώργιος Καρυδάκης, Ιωάννης Αλιπράντης, Κωνσταντίνος Μιχαλάκης, Ειρήνη Καλαθά, Ευθυμία Μωραΐτου [ID:95] «Από τα δεδομένα στον χρήστη: Τεχνολογίες αναπαράστασης και τεχνικές ανάδειξης της ψηφιακής πολιτισμικής κληρονομιάς και προσεγγίσεις μοντελοποίησης, επαύξησης, βελτιστοποίησης και αξιολόγησης της πολιτισμικής κληρονομιάς»

17.15’ – 17.30’ Παντελεήμων Μαράκος [ID:78] «Η οπτικοακουστική διαφήμιση στα μουσεία»

17.30’ – 17.45’ Κατερίνα Καμπάση, Ιωάννης Δραγώνας [ID:102] «Σχεδιασμός πειραμάτων αξιολόγησης για ιστοσελίδες μουσείων»

17.45’ – 18.00’ Ελένη Βουλιγέα, Γεώργιος Παπαϊωάννου [ID:80] «Ανάπτυξη ψηφιακής εφαρμογής για το μουσείο Mon Repos στην Κέρκυρα»

18.00’ – 18.15’ Δημήτριος Χριστόπουλος, Ευσταθία Χατζή, Γεώργιος Σοφιανόπουλος, Δημήτριος Εφραίμογλου  [ID:97] «Χρησιμοποιώντας την εικονική αναπαράσταση πραγματικού χρόνου και την κατάλληλη ιστορική αφήγηση για την ανάδειξη μνημείων πολιτιστικής κληρονομιάς Η Μελέτη περίπτωσης «Αγία Σοφία: 1500 χρόνια ιστορίας»

18.15’ – 18.30’  Συζήτηση

19.00 μ.μ.  ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ  ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΕΔΡΩΝ-

ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΒΟΛΟΥ

Γιορτή καλωσορίσματος για όλους τους Συνέδρους το απόγευμα της Παρασκευής 1 Δεκεμβρίου 2017  και  ώρα 19.00 μ.μ., αμέσως μετά τη λήξη των εργασιών της 1ης μέρας του Συνεδρίου ,  στον θόλο του κτιρίου «ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΟΣ» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας  , με κεράσματα και τοπικές γεύσεις του Πηλίου ,τοπικά κρασιά , μουσικές και την εμφάνιση Χορευτικής Ομάδας του περίφημου Λυκείου Ελληνίδων Βόλου με Πηλιορείτικες Φορεσιές και Χορούς του «Βουνού των Κενταύρων »

(Μια διοργάνωση του Φορέα  για τη διάσωση του Πολιτιστικού Αποθέματος «Μαγνήτων Κιβωτός», » της Ι.Μ. Δημητριάδος , στα πλαίσια του Συνεδρίου).

 


 

Σάββατο, 2 Δεκεμβρίου 2017

9.00’ – 9.30’ Χαράλαμπος  Χάϊτας, Μουσειολόγος, Δ/ντης για την Λειτουργία και την Διοίκηση του Grand Egyptian Museum με την Hill International [ID:  ] «Η διάχυση της πολιτιστικής κληρονομιάς ως μέσο ενδυνάμωσης των διεθνών σχέσεων, τουρισμού και αναψυχής»

9.30΄- 9.40΄ Διάλειμμα για να πάνε οι σύνεδροι στα αμφιθέατρα 

9.40’ – 12.10’ 5η συνεδρία Θεματικό πεδίο 2 : «Η ψηφιοποίηση στην Αρχαιολογία και τον Τουρισμό» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Γ. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» ισόγειο

Προεδρείο: Ιωάννης Δ. Βαραλής, Στέλλα Μουζακιώτου

9.40’ – 9.55’  Νάνου Μαρία [ID:  ] «Οίνος παλαιός «εις ασκούς καινούς»; Εκκλησιαστικά μνημεία Ι. Μ. Δημητριάδος και η πρόκληση της ψηφιοποίησης της πολιτιστικής κληρονομιάς».

9.55’ – 10.10’ Ελένη Ζγουλέτα, Mohamed Atwa [ID:84] «Τεκμηρίωση και διαχείριση μουσειακών συλλογών με συστήματα διαχείρισης πληροφοριών: Προδιαγραφές, κριτήρια, πρωτόκολλα και περιεχόμενα πεδία. Η εμπειρία του Grand Egyptian Museum»

10.10’ – 10.25’ Ελπίδα Σαλταγιάννη, Χρήστος Γούσης [ID:65] «Θρησκευτικός τουρισμός μέσα από τα μνημεία-ναούς της ΠΕ Πρέβεζας»

10.25’ – 10.40’ Δημήτρης Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνα Φλούγκου [ID:77]«Δημιουργία ψηφιακής βάσης δεδομένων των διατηρητέων μνημείων της Υπηρεσίας Νεότερων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Δυτικής Ελλάδας, Πελοποννήσου και Νοτίου Ιονίου (ΥΝΕΜΤΕΔΕΠΝΙ) με τη χρήση του προγράμματος Google Earth»

10.40’ – 10.55’ Βίκυ Ασκητή, Μαρία Γενιτσαρίου [ID:79] «Αρχείο διοικητή Ξενοφώντος Ζολώτα: Ηλεκτρονική ευρετηρίαση, ψηφιοποίηση τεκμηρίων και αξιοποίησή του»

10.55’ – 11.10’ Γ. Αγγέλης, Ι. Κολοκοτρώνης , Ν. Λιανός, Α. Σταμνάς [ID:170] «3D Ψηφιακή καταγραφή, διαχείριση και προβολή μουσείων και εκθεσιακών χώρων»

11.10’ – 11.25’ Ελένη Γαλιώτου [ID:129] «Ψηφιοποίηση και πρόσβαση στο περιεχόμενο βιβλίων και χειρογράφων Ι. Μ. Ευαγγελιστρίας Σκιάθου»

11.25’ – 11.40’   Λεωνίδας Καραμπίνης, Μελίνα-Αικατερίνη Βλάχου, Γιάννης Σκαλτσάς, Εμμανουήλ Μαραβελάκης, Δημήτριος Μακρής [ID:115] «Ψηφιακή χρωματική αποκατάσταση τοιχογραφιών βανδαλισμένου μνημείου και δυνατότητα μορφολογικής αποκατάστασης»

11.40’ – 11.55’ Σταμάτιος Πολύδωρας, Βασιλική Μητσοπούλου, Χριστόφορος Προβατίδης, Γεώργιος Θεοδώρου [ID:136] «Ο τελευταίος ευρωπαίος ελέφαντας: Πλήρης σκελετική 3D ψηφιακή ανασύσταση και φυσική αναπαράσταση, αποτελέσματα, οφέλη και προοπτικές»

11.55’ – 12.10’ Συζήτηση

9.40’ – 12.10’ 6η συνεδρία Θεματικό πεδίο 6 : «Εμπειρίες, νέες προκλήσεις και προοπτικές για την ψηφιακή κοινωνία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς» και Θεματικό πεδίο 5 «Νομικό πλαίσιο και ψηφιοποίηση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς (συμβάσεις, προγράμματα, πνευματικά δικαιώματα)» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Δ. ΣΑΡΑΤΣΗΣ» 3ος όροφος

Προεδρείο: Ανδρέας Γεωργόπουλος, Χριστόδουλος  Χαμζάς

9.40’ – 9.55’ Ανδρέαs Γεωργόπουλος [ΙD :162] «Η συμβολή της CIPA στην ψηφιακή τεκμηρίωση της πολιτιστικής κληρονομιάς»

9.55’ – 10.10’ Νικόλαος Μπολανάκης, Εργίνα Καβαλλιεράτου, Αικατερίνη Κλωνάρη, Εμμανουήλ Μαραβελάκης [ID:147] «Σύγχρονες τεχνικές 3D μοντελοποίησης για την ενίσχυση της εκπαίδευσης σε θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς»

10.10’ – 10.25’ Βασίλης Μπόκολας, Αλέξης Ντάσιος, Δημήτρης Ντάσιος, Λάμπρος Τζανέτος [ID:151] «Ιστορία, πολιτισμός και video games. Τα ψηφιακά παιχνίδια εμπορικού σκοπού ως φορείς πολιτιστικής κληρονομιάς»

10.25’ – 10.40’ Βασιλική Μακρή [ID:154] «Η Οδύσσεια των ελληνικών ηχητικών αρχείων του Γκέρλιτς. Πρόταση για μία ψηφιακή έκδοσή τους»

10.40’ – 10.55’ Αλέξανδρος Καπανιάρης [ID:146] «Ο πολιτισμός της αγροτικής παραγωγής μέσα από το ιστορικό αρχείο του Αγροτικού Συνεταιρισμού Ζαγοράς (1916-2017): Εργασίες και πρακτικές για τη διαχείριση, τεκμηρίωση και ανάδειξη των πολύτιμων τεκμηρίων»

10.55’ – 11.10’ Αρχιμανδρίτης Καισάριος Χρόνης [ID:153] «Αναδιοργάνωση και ψηφιοποίηση της  Βιβλιοθήκης της Ιεράς Θεολογικής Σχολής της Χάλκης»

11.10’ – 11.25’ Αντώνης Γλιούμπας, Γεώργιος-Αλέξης Ιωαννάκης, Κωνσταντίνος Σταυρόγλου, Ανέστης Κουτσούδης, Χριστόδουλος Χαμζάς [ID:159] «Μη-επανδρωμένα αεροσκάφη και ψηφιοποίηση μνημείων πολιτιστικής κληρονομιάς»

11.25’ – 11.40’  Παναγιώτης Σπαθής, Παναγιώτης Τζουμέρκας, Μαρίνος Ιωαννίδης, Ιωάννης Καραπαναγιώτης, Γρηγόριος Σταμκόπουλος, Γρηγόριος Λιαντάς [ID: 108] «Μελέτη, συντήρηση και ψηφιοποίηση των παλαιτύπων και χειρογράφων του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής»

11.40’ – 11.55’ Μαρίνα Μαρκέλλου, Φωτεινή Σαλμούκα [ID:87] «Ψηφιακή ανάδειξη των σύγχρονων ελληνικών μουσειακών συλλογών: Πολιτισμικές και νομικές προεκτάσεις»

11.55 ‘ – 12.10’ Συζήτηση

12.10’ – 12.40’ Διάλειμμα – καφές

12.40’ – 13.45’ Παρουσίαση των Αναρτημένων ανακοινώσεων αρ. 11-24 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Γ. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» ισόγειο

Προεδρείο :  Χαράλαμπος Χάϊτας, Βασιλική Πάχτα

Αθανάσιος-Φοίβος Μπέρδος[ID:113] «Ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς μέσω ψηφιοποίησης. Μελέτη περιπτώσεων, εμπόδια και προοπτικές»

Αθανάσιος Δήμου, Δημήτριος Τζιουμακλής, Θωμάς Λάζιος, Ειρήνη Σουμπρί, Βασίλειος Δημητρίου [ID:116] «Αποτύπωση Ι. Μ. Σπαρμού Ελασσόνας και δημιουργία 3D μοντέλου με χρήση UAV και 360o κάμερα»

Αριστοτέλης Γεώργιος Σακελλαρίου, Ιωάννης Σπανός, Marc Pelletreau [ID:123] «Ενίσχυση φωτογράφησης με τη χρήση υπεριώδους ακτινοβολίας: μία οικονομική και πρακτική μέθοδος»

Ελένη Αρβανίτη, Παναγιώτης Παπαδάτος, Ευάγγελος Παπαδάκης [ID:126] «Συνεργατική Ψηφιοποίηση φυσικής και πολιτιστικής κληρονομιάς»

Αναστασία Ζωή Σουλιώτου [ID:139] «Εικαστικές αποτυπώσεις της ψηφιοποιημένης πολιτιστικής κληρονομιάς»

Μαρία Στιβακτάκη [ID:141]«’Αντικείμενα παλιά, που δεν υπάρχουν πια…’: Δημιουργώντας με τους μαθητές ένα ψηφιακό μουσείο παραδοσιακών αντικειμένων στον διαδραστικό πίνακα»

Ελένη Μουστάκα [ID:150] «Αναζητώντας το παρελθόν μέσα από την τριδιάστατη πραγματικότητα»

Ελευθέριος Φατές, Παναγιώτης Μανέτος [ID:157] «Διαδικτυακή χαρτογραφική εφαρμογή για την καταγραφή ιστορικών γεγονότων και άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς μέσω crowdsourcing»

Γιώργος Μικρού [ID:163] «Τρισδιάστατα εκτυπωμένοι απτικοί χάρτες για την καθοδήγηση ατόμων με μερική ή ολική τύφλωση σε αρχαιολογικούς και δημόσιους χώρους και μουσεία»

Κυριάκος Θεμιστοκλέους, [ID:165] «Πρακτικές για την παρακολούθηση περιοχών πολιτιστικής κληρονομιάς από γεωλογικούς κινδύνους»

Κυριάκος Θεμιστοκλέους, [ID:166] «Εφαρμογές παρατήρησης γης και δορυφορικής τηλεπισκόπησης για την πολιτιστική κληρονομιά: Τρέχουσες δυνατότητες και μελλοντικές προοπτικές»

Κυριάκος Θεμιστοκλέους, [ID:167] «Παρακολούθηση μετακινήσεων    εδάφους με τεχνικές In-SAR στην Κύπρο στο πλαίσιο του έργου «CLIMA» – Αναγνώριση, διαχείριση και αξιολόγηση κινδύνων σε πολιτιστικά τοπία»

Κυριάκος Θεμιστοκλέους, [ID:164] «Οφέλη που προκύπτουν από το πρόγραμμα «ATHENA» Horizon 2020 Twinning στον τομέα της πολιτιστικής κληρονομιάς με την χρήση της τηλεπισκόπησης και της παρατήρησης γης»

13.45΄- 13.55΄ Διάλειμμα για να πάνε οι σύνεδροι στα αμφιθέατρα 

13.55’ – 15.45’ 7η συνεδρία Θεματικό πεδίο 2 : «Εμπειρίες, νέες προκλήσεις και προοπτικές για την ψηφιακή κοινωνία της Πολιτιστικής Κληρονομίας» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Γ. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» ισόγειο

Προεδρείο: Σπυρίδων Συρόπουλος, Νικόλαος Λιανός

13.55’ – 14.10’ Ιωάννης Δεληγιάννης, Σοφία-Μαρία Πουλημένου, Πολυξένη Καϊμάρα [ID:144] «Ανάδειξη της ιστορικής και πολιτιστικής κληρονομιάς μέσω διαδραστικών διαδρομών αφήγησης»

14.10’ – 14.25’ Μαρία Βίγλη, Παναγιώτα Βασιλοπούλου, Αναστασία Αβραμοπούλου , Παναγιώτα Μιχαλοπούλου [ID:149] «Διαδίκτυο και πολιτιστική κληρονομιά: The TIME MAPS Project»

14.25’ – 14.40’

14.40’ – 14.55’ Carmela Crescenzi, Φωτεινή Στριγγάρη [ID:142] «Ψηφιακή αποτύπωση και αναπαράσταση μέρους του αρχαιολογικού χώρου της Καππαδοκίας»

14.55’ – 15.10’ Γιάννης Αναστασίου [ID:66] «Τουρισμός κρουαζιέρας :  δυνατότητες και προοπτικές του Βόλου. «Αργοναυτική Εκστρατεία»: Η επώνυμη θεματική κρουαζιέρα»

15.10’ – 15.25’ π. Ιωάννης-Γεώργιος Περιστερίδης, Παναγιώτης Μανέτος, Γεώργιος Φώτης [ID:158] «Διαδικτυακή χαρτογραφική εφαρμογή για την καταγραφή και ανάδειξη της ιστορίας των Ιερών Ναών και ιστορίας της Ι. Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως»

15.25’ – 15.40’ Συζήτηση

13.50’ – 15.50’ 8η συνεδρία Θεματικό πεδίο 3 : «Ψηφιακή πολιτιστική κληρονομιά και η διαχείρισή της» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Δ. ΣΑΡΑΤΣΗΣ» 3ος όροφος

Προεδρείο: Γεώργιος Θεοδώρου, Θεόδωρος Γκανέτσος

13.55’ – 14.10’ Κωνσταντίνος Δημουλάς, Θεοδώρα Παπαδημητρίου, Ευριπίδης Δημουλάς, Έλλη Βέλλιου, Στεφανία Δαουκοπούλου, Μαρία Βουβούση, Βασιλική Εξάρχου, Νεκταρία – Φιλίτσα Αγραφιώτη, Ευθύμιος Γεωργούσης, Γεώργιος Ζαμπέτογλου, Ανθή Παύλου, Αντώνιος Αποστολίδης, Δημήτριος Κιοσέογλου, Ιωάννης Κωνσταντινίδης, Δημήτριος Λιόβας, Χρήστος Πολύζος, Ιωάννα Αετοπούλου [ID:124] «Η ψυχολογία του ζωτικού προσωπικού χώρου στην εικονική διαμόρφωση ως φυσικών των χώρων ενός μουσείου»

14.10’ – 14.25’  Αριστείδης Ζάχος, Αθανάσιος Δήμου [ID:120] «Ψηφιακή τεκμηρίωση Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Δολίχης Ελασσόνας»

14.25’ – 14.40’  Ευθυμία Σουζάνα Γαβριήλ [ID:70] «Η προβολή του θρησκευτικού τουρισμού μέσα από τους ψηφιακούς οδηγούς του ΕΟΤ. Η περίπτωση των Επτανήσων»

14.40’ – 14.55’ Αθανασία Αλεξανδρή, Ευάγγελος Δρόσος, Δημήτριος Τσώλης, Χρήστος Αλεξάκος [ID:107] «Τρισδιάστατα Serious Games στην πολιτισμική εκπαίδευση: Μελέτη περίπτωσης για τον ‘EL GREGO’»

14.55’ – 15.10’ Αθανάσιος Δήμου, Δημήτριος Χριστοδούλου, Ιωάννης Φαρασλής [ID:109] «Ψηφιακή απεικόνιση και προβολή πολιτιστικών μνημείων μέσω UAV, 3D κάμερας και εφαρμογής για κινητά: Μελέτες περίπτωσης»

15.10’ – 15.25’ Νίκος Γραμμαλίδης, Σταμάτιος Γιαννουλάκης, Νικόλαος Τσαπατσούλης, Στέφανος Καμαρινόπουλος, Παναγιώτης Μπαρμπούτης, Κοσμάς Δημητρόπουλος, Αναστάσιος Δουλάμης [ID:114] «Ένα ολιστικό σχήμα περιγραφής δεδομένων καταγραφής παραδοσιακών χορών για την προστασία, μετάδοση και ανάπτυξη νέων εφαρμογών»

15.25’ – 15.40’ Συζήτηση

  1. 40’ – 16.40’ Γεύμα

 

21.00’    Διοργάνωση Επίσημου Δείπνου (Social Dinner) για όλους τους Συνέδρους

Δηλώσεις συμμετοχής στο Επίσημο Δείπνο (Social Dinner ) του Συνεδρίου  στη Γραμματεία του Συνεδρίου στη συμβολική τιμή των 20 ευρώ ( περιλαμβάνει πλούσιο και εκλεκτό μενού με τοπικές πηλιορείτικες γεύσεις , τοπικό οίνο, εξαιρετική ζωντανή μουσική και εκπλήξεις ) .

Στο τραγούδι η εξαίρετη Έρρικα Πατρικίου και στο πιάνο ο Ηλίας Χατζόγλου σε ένα μοναδικό αφιέρωμα στα ομορφότερα τραγούδια  της Ελληνικής και παγκόσμιας μουσικής Σκηνής.

Μέρα Επίσημου Δείπνου-Δεξίωσης : Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 21.00 μ.μ.

Χώρος επίσημης Δεξίωσης: ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΗ  ΛΕΣΧΗ ΒΟΛΟΥ  (Ι. Καρτάλη 1- ΒΟΛΟΣ ΤΗΛΕΦ. ΣΥΝΕΝΝ. 24210-36511,ένα από τα ομορφότερα  νεοκλασικά κτίρια στο Βόλο, παραλία Βόλου, σε απόσταση 100 μέτρων από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας) .

Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου 2017

9.30’ – 10.00’ Αναστασία Ρουσάκη,  Επιστημονικό προσωπικό Πανεπιστημίου Ghent – Βέλγιο,  [ID:176] «Η ΦασματοσκοπΙα Raman στην Yπηρεσία της Αρχαιομετρικής Έρευνας»

10.00’ – 10.10’ Διάλειμμα για να πάνε οι σύνεδροι στα αμφιθέατρα

10.10’ -12.55’ 9η συνεδρία Θεματικό πεδίο 1 : «Νέες τεχνολογίες στις ανθρωπιστικές επιστήμες» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Γ. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» ισόγειο

Προεδρείο : Θεόδωρος Γκανέτσος, Νικόλαος Λάσκαρης

10.10’ -10.25’ Δάφνη Μπίκα [ID:85] «Ο ρόλος του ψηφιοποιημένου ελέγχου κατάστασης διατήρησης μιας μουσειακής συλλογής στην κατάρτιση του διαχειριστικού πλάνου στον τομέα συντήρησης»

10.25’ -10.40’  Μαρία Αθανασέκου [ID:68] «Επαναπροσδιορίζοντας τις δυνατότητες της θρησκευτικής τέχνης της Αναγέννησης – Μια εκπαιδευτική προσέγγιση των μουσειακών συλλογών μέσω των νέων τεχνολογιών»

10.40’ -10.55’ Δημοσθένης Παπακωνσταντίνου, [ID:]   «Δυνατότητες συνεργασίας ΑΕΙ,  Πολιτιστικών -Δημιουργικών φορέων ,στα πλαίσια εθνικών- διασυνοριακών και ευρωπαϊκών προγραμμάτων»

10.55’ -11.10’ Mερόπη Κατσαντώνη, Θεόδωρος Γκανέτσος, Μαντώ Παναγοπούλου [ID:72] «Μελέτη των χρωστικών στις τοιχογραφίες της Παλαιάς Μονής Ταξιαρχών Αιγιαλείας με χρήση της φασματοσκοπίας Raman»

11.10’ -11.25’ Κατερίνα Κουτλιάνη, Θεόδωρος Γκανέτσος, Χριστίνα Μερκούρη, Μαρία Περράκη [ID:125] «Tαυτοποίηση χρωστικών σε ζωγραφικά έργα τέχνης του Νικολάου Κουτούζη από το Μουσείο Μεταβυζαντινής Τέχνης Ζακύνθου με τη χρήση μη-καταστροφικών – φασματοσκοπικών τεχνικών»

11.25’ -11.40’ Κωνσταντίνα Ρωμαντζή, Θεόδωρος Γκανέτσος, Ευαγγελία Κατούνια, Χρύσα Δραντάκη [ID:71] «Μελέτη και ανάλυση χρωστικών σε πίνακες από το Κέντρο Τέχνης “Giorgio de Kiriko” με χρήση μη-καταστροφικών τεχνικών»

11.40’ -11.55’ Πέτρος Σταυρουλάκης, Richard Leach  [ID:88] «Ψηφιοποίηση παραδοσιακών μουσικών οργάνων»

11.55’ -12.10’ Ιωάννης Ντιντάκης, Μιχαήλ Σκαρβέλης, Περικλής Μιχαηλίδης, Νικόλας Ερωτόκριτου [ID:94] «Σύγχρονες τεχνικές αποτύπωσης, σχεδίασης και αναπαραγωγής εκκλησιαστικών ξυλογλύπτων»

12.10 ‘  – 12.25 ‘Ευαγγελία Παπαθωμά, Θεόδωρος Γκανέτσος, Βασιλική Κανταρέλου [ID:122] «Μια κυρία 2.500 χρόνων μας αποκαλύπτει …»

12.25 ’-12.40’  Δέσποινα Πετρίδη, Θεόδωρος Γκανέτσος, Παναγιώτα Αυγερινού, Χριστίνα Καζαζάκη [ID:128] «Εφαρμογή φασματοσκοπικών τεχνικών για τη μελέτη επιχρυσωμένων κοσμημάτων από ταφικά σύνολα στην πόλη των Μεγάρων»

12.40’ – 12.55’   Συζήτηση

10.10’ -12.55’ 10η συνεδρία Θεματικό πεδίο 2 : «Η ψηφιοποίηση στην Αρχαιολογία και τον Τουρισμό» και Θεματικό πεδίο 3 : «Ψηφιακή πολιτιστική κληρονομιά και η διαχείρισή της» ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Δ. ΣΑΡΑΤΣΗΣ» 3ος όροφος

Προεδρείο : Μαρίνος Ιωαννίδης ,  Αναστασία Ρουσάκη

10.10’ -10.25’ Αγγελική Ράλλη, Βασιλεία Αλεξέλλη, Χαράλαμπος Τσιμπούρης [ID:96] «Ο ηλεκτρονικός διαλεκτικός άτλαντας της Λέσβου»

10.25’ -10.40’ Ευτύχιος Πρωτοπαπαδάκης, Αθανάσιος Βουλόδημος, Αναστάσιος Δουλάμης, Νικόλαος Δουλάμης [ID:137] «Αυτόματη τρισδιάστατη μοντελοποίηση από πολυμεσικό περιεχόμενο δημοσιευμένο σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης»

10.40’ -10.55’ Ελένη Μελισσά, Nίκος Γραμμαλίδης [ID:127] «H άυλη πολιτιστική κληρονομιά και η σημασία των νέων τεχνολογιών Ι-Treasures για την διαφύλαξή της. Ο ιδιαίτερος χορός του Ζάμαντα στην Πεντάπολη Σερρών ως μελέτη περίπτωσης και οι προοπτικές μιας τοπικής τουριστικής πολιτικής»

10.55’ -11.10’ Ορσαλία-Ελένη Κασσαβέτη, Αποστολία Γαλάνη, Ρέα Κακάμπουρα [ID:132] «Πολιτιστική κληρονομιά, ευρωπαϊκή ταυτότητα, νέες τεχνολογίες: ανιχνεύοντας τις πολλαπλές διαστάσεις της πλατείας Κοτζιά μέσα από το CoHERE»

11.10’ -11.25’ Μαρία Σινανίδου [ID:81] «Ζητήματα πνευματικής ιδιοκτησίας σε ψηφιακές απεικονίσεις και προβολές αρχαιολογικών χώρων και μουσείων»

11.25’ -11.40’ Στέλλα Μουζακιώτου [ID:160] «Πολιτισμική διάδραση Ελλάδας-Αυστρίας μέσα από την τέχνη της προσωπογραφίας»

11.40΄ – 11.55΄  Κωνσταντίνα Σιούντρη, Δημήτριος Βέργαδος, Χρήστος-Νικόλαος Αναγνωστόπουλος [ID:138] «Διάκριση τυπολογίας των βυζαντινών ναών μέσω αναγνώρισης προτύπων»

11.55’ –  12.10’  Σάββας Μακρίδης, Βασιλική Παπαγεωργίου [ID:155] «Η οπτικοακουστική πολιτιστική κληρονομιά: προσεγγίσεις στο ραδιοτηλεοπτικό αρχείο της ΕΡΤ»

12.10’-12.25΄    Βασιλική Παπαγεωργίου [ID:133] «Πολιτιστικοί οργανισμοί και μουσεία στον κυβερνοχώρο: Μορφές κυβερνοπολιτισμού και όψεις των μετασχηματισμών τους στη σύγχρονη Ελλάδα»

12.25’ – 12.40’  Αφροδίτη Καμάρα, Δέσποινα Λαμπαδά, Γεώργιος Τζεδόπουλος, Κλεοπάτρα Φέρλα [ID:104] «Ψηφιακό περιεχόμενο, επικοινωνία και πολιτιστική κληρονομιά: Προς μια σφαιρική αντίληψη του πολιτιστικού αποθέματος στην ψηφιακή εποχή»

12.40’ – 12.55’  Συζήτηση

12.55’ – 13.30’ Διάλειμμα – καφές

13.30’ – 14.00’ Ιωάννης Βαραλής, Θεόδωρος Γκανέτσος, Μαρίνος Ιωαννίδης, Ηλίας Νομπιλάκης, Κωνσταντίνος Σκριάπας, Συμπεράσματα του Συνεδρίου

Βραβεύσεις των τριών καλύτερων εργασιών, Σύσταση Ομάδων Έργου, Κλείσιμο Συνεδρίου ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Γ. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» ισόγειο

 

14.00’ – 15.00’ : Αποχαιρετιστήριο γεύμα